Коли пишеться чу щу: правила написання цих букв

Коли пишеться чу щу: правила написання цих букв

Правильне написання слів, містять поєднання «чу» і «щу», одна із типових труднощів російської орфографії. У нашій статті ми розберемо, у яких випадках слід писати «чу» та «щу».

Одним із ключових правил є таке: «чу» пишеться після шиплячих звуків (ш, щ, ж, год), а «щу» після інших приголосних звуків. Наприклад, слова "шарнір" і "нісенітниця" правильно написані з використанням поєднання "чу", так як вони містять шиплячий звук "ш".

Однак є деякі винятки із цього правила. Зі словами, які мають префікс з-або з-і містять голосні звуки після, пишеться «щу». Наприклад, "щасливий" і "повідомлення" написані з використанням поєднання "щу", оскільки вони містять голосний звук після приставок.

Також у російській є група слів, у яких буква «ч» вимовляється через звук «ш». У разі слід писати «чу». Наприклад, слово «чучело», у якому буква «ч» вимовляється як «ш», пишеться з допомогою поєднання «чу».

ЧастинкаПравильне написанняВаріанти неправильного написання
ЧуЧу пишеться, коли після неї йде голосна літера а, о, у або іЩу, Чуу, Чю
ЩуЩу пишеться, коли після неї йде голосна буква е, е, ю чи яЧу, Щуу, Щю

Як писати чущу?

ЧА-ЩА потрібно писати з літерою А, ЧУ-ЩУ потрібно писати з літерою У. Літера Ч означає звук [ч'], а літера Щ означає звук [щ']. Ці звуки завжди м'які, тому після них пишемо літери А або У. Наприклад: чаща [ч'ащ'а], диво [ч'уда], щука [щ'ука].

Як пишеться жи ши ча ща чу щу?

Буквосполучення ЖІ-ШІ завжди пишуться з буквою і: тварина, життя, машина, пошити. Буквосполучення ЧА-ЩА пишуться з а, але не з літерою я: чаша, частий, щавель, прощатися. Буквосполучення ЧУ-ЩУ пишуться з у, але не з буквою ю: диво, чудесний, мружитися, щука.

Які слова виключення чу щу?

Винятками вважаються слова журі, брошура, парашут, пшют, фішю. Але формулюванню правила ці слова не суперечать.

Ви могли пропустити